Czy wiesz, że…
- plastikowe opakowania rozkładają się w glebie od 100 do 1000 lat tworząc niebezpieczną substancją
- plastik jest jednak mało bezpiecznym tworzywem ze względu na to, że nie ulega biodegradacji
- recykling plastiku pozwala przetworzyć go na następny, ograniczając produkcję nowego. Poddając tworzywa sztuczne ponownej obróbce oszczędzamy węgiel, ropę naftową oraz redukujemy zużycie energii elektrycznej
- produkując puszkę ze złomu zamiast wytwarzać nową od początku można zaoszczędzić nawet 96% energii elektrycznej, zmniejszyć zanieczyszczenie wody o 97%, a także ograniczyć negatywny wpływ na środowisko produkcji aluminium.
Czy wiesz, że …
- szkło można przetworzyć w całości i nie potrzebuje dodatkowych elementów, by powstał z niego kolejny produkt
- recykling szkła można prowadzić nieograniczoną ilość razy
- przeróbka 1 tony szkła pozawala ograniczyć: zużycie energii o 25 – 32 %, zużycie wody o 50 %, emisję zanieczyszczeń powietrza o 14 – 20 % oraz ilość odpadów przemysłowych o 97 %
Czy wiesz, że …
- żeby wyprodukować 1 tonę papieru trzeba ściąć około 17 drzew? Zatem zebrana 1 tona makulatury chroni przed ścięciem aż 17 drzew.
- jedno drzewo produkuje w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób
- każda tona makulatury pozwala zaoszczędzić w papierni 1200 litrów wody
- wyrobów papierniczych wyprodukowanych z makulatury używamy na co dzień np. papier toaletowy, ręczniki papierowe, tekturowe pudełka, szare koperty wykonane z papieru pakowego, gazety
Czy wiesz, że …
W związku z wprowadzeniem dyrektyw unijnych i przepisów krajowych, które zobowiązują nas do ograniczenia masy odpadów biodegradowalnych składowanych na składowiskach odpadów, określone zostały maksymalne poziomy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji dopuszczonych do składowania na składowiskach odpadów.
Wydzielone z odpadów komunalnych odpady ulegające biodegradacji należy gromadzić w przystosowanych do tego celu pojemnikach i przekazywać podmiotowi uprawnionemu do ich odbioru.
Można także zagospodarować część odpadów biodegradowalnych we własnym zakresie poprzez kompostowanie w wyznaczonym miejscu na terenie nieruchomości.
Kompostowanie jako niezbędny element redukcji poziomu odpadów biodegradowalnych
Odpady pochodzenia organicznego można powtórnie wykorzystać, wprowadzając je ponownie do obiegu materii w przyrodzie poprzez np. kompostowanie. Odpowiednio przygotowany kompost stanowi idealny nawóz do ogrodów przydomowych i działek. Można go stosować w nieograniczonej ilości, ponieważ nie stanowi zagrożenia skażenia gleby, wręcz przeciwnie poprawia strukturę gruzełkową gleby oraz wzbogaca ją w substancje pokarmowe. Kompostowanie to skomplikowany proces w efekcie, którego powstaje stabilna substancja próchnicza, która może być stosowana jako nawóz organiczny.
Wszystkie wymienione wyżej bioodpady doskonale nadają się do kompostowania. Im większa różnorodność materiałów organicznych do kompostowania tym lepiej, ponieważ nawóz, który powstanie po przekompostowaniu będzie bardziej wartościowy.
Proces kompostowania można przyśpieszyć np. poprzez:
- dodanie nawozów przyśpieszających kompostowanie
- dodanie starego kompostu
- stosowanie dostępnych na rynku szczepionek grzybowo-bakteryjnych
- obecność dżdżownic – jeśli nasz kompostownik znajduje się bezpośrednio na ziemi to im więcej w nim dżdżownic tym lepiej, ponieważ zwierzęta te trawiąc materię organiczną przyspieszają rozkład materii organicznej poprawiając żyzność i strukturę gruzełkowatą gleby. Te pożyteczne skąposzczety możemy zanęcić do pryzmy, dodając do niej materiały bogate w cukier. Mogą to być np. skórki i resztki ze słodkich owoców.
Organizacja kompostownika
Kompostowniki zakładamy w miejscach osłoniętych od wiatru i częściowo ocienionych. Zapewni to mniejszą utratę wilgotności kompostu. Pełne ocienienie nie jest wskazane, ponieważ może ono utrudniać odpowiednie nagrzewanie się pryzmy co spowolni przemiany kompostowanej masy. Kompost może być przechowywany na pryzmie, w ażurowych kompostownikach drewnianych lub plastikowych. Po około 2 -3 miesiącach kompost należy przemieszać, aby zapewnić odpowiednią ilość tlenu niezbędną do prawidłowego rozkładu materii organicznej. Wszystkie większe części należy umieścić w środku pryzmy, gdzie wyższa temperatura sprzyja lepszemu rozkładowi. W miarę potrzeb jeśli nasz kompost jest zbyt suchy należy go zwilżyć.
Czy wiesz, że …
Oczyszczalnie nie radzą sobie dobrze z takimi substancjami jak leki a ich obecność w wodzie sprawia, że bakterie i wirusy uodparniają się na nie i do terapii potrzebne będą nowe leki lub większe ich dawki.
Czy wiesz, że …
- jedna bateria z zegarka elektronicznego jest w stanie skazić 1m3 gleby i zatruć 400 l wody
- baterie odnawialne, tzw. akumulatorki są lepsze, ponieważ można ich używać wielokrotnie poprzez ładowanie. Żywotność baterii w zależności od użytych składników waha się pomiędzy 100 a 1000 cykli ładowania. Np. baterie akumulatorowe (wielokrotnego ładowania) w aparacie telefonicznym lub fotograficznym.